Sikerült megint olyan ajándékot vennem valakinek, ami engem is túlságosan érdekel. Vagyis kibontottam. Ez egy hangoskönyv: Popper Péter - A belső utak könyve. Leírom belőle azokat, amik mindenkinek fontosak:
Az emberek elmentek a delphoi jósdába, a jövőjükre voltak kíváncsiak. A jós azt felelte: ismerd meg önmagad, és tudni fogod a sorsodat. Mert a sorsod: te vagy. Nem külső erők uralkodnak rajtad, az istenek benned vannak, és jellemed, személyiséged alakítja, formálja a jövődet. Változtass magadon, és változni fog a sorsod is. Fogadd el magadat, és el tudod majd fogadni a sorsodat is. Ez a "gnóthi szeauton" igazi értelmezése. Ma úgy nevezzük: pszichoterápia.
Ki vagyok én? Hol a helyem a világban? Miért vagyok boldogtalan? Miért nem szeretnek úgy és annyira, ahogy igényelném? Miért nem tudok én szeretni? A kérdezés már eredmény. Mindenesetre messzebb vezet, mint önmagunk tömjénezése, és a környezet, az objektív körülmények vádolása.
Bármilyen furcsán hangzik, az önmegismerés és a változtatás lehetőségének belső előfeltétele: önmagunk szeretetteljes elfogadása. Az elutasítás, a tagadás nem lehet kiindulópontja semmilyen konstruktív megismerésnek és fejlődésnek. Csak destrukciót, rossz kedvet szül. Önmagunkon változtatni csak az elfogadáson BELÜL lehetséges. Nem ellentmondás ez? Ha jól odafigyelünk a szavak értelmére, világossá kell válnia, hogy az elfogadás nem jelent sem belenyugvást abba, amibe nem lehet belenyugodni, sem kritikátlanságot. Az elfogadás higgadt és elemző tudomásulvételt jelent. A valóság tiszteletét, legyen az bármilyen. Talán éppen olyan, hogy változtatni akarunk rajta. Az elfogadás tehát megismerést eredményez, és éppen ezért válhat a további lépés kiindulópontjává. A valóság - akár saját belső valóságunk - eltorzítása, hamis tükrözése, eleve elutasítása mindannak, ami nem felel meg illúzióinknak, a nem odafigyelés, az előítéletek, az axiomatizált elvek mind akadályai a megismerésnek és az ember belső forradalmának.
(Ha valakit tényleg érdekel: http://www.terebess.hu/keletkultinfo/popper1.html#3)