A szenvedélybetegség mint személyiségzavar
Az alkoholista és a kábítószerfüggő, még jó intellektuális képességek esetén is, általában éretlen (infantilis) személyiség. Személyiségfejlődése a súlyos korai traumák miatt megrekedt, bizonyos területeken fixációt vagy korábbi személyiségnívóra való regressziót mutat.
A szenvedélybetegekre jellemző az oralitás, amelyhez szinte élősködő (parazita) jellegű függőség (dependencia) kapcsolódik.
Az infantilis személyiségben a szexuális szerveződés is primitív fokon rögzül. A szexuális éretlenség különböző látens és manifeszt formákban mutatkozik meg, amelyek közül kiemelkedő jelentőségű a homoszexuális ösztöntendencia.
A szülőkapcsolatok tekintetében megállapítható az apa-kép zavara, az apa-ideál hiánya. Ez következhet az apa elvesztéséből, a szülők válásából, az otthontól távoli nevelkedésből és – kiemelkedő gyakorisággal – az apa alkoholizmusából, az apával való azonosulás (identifikáció) zavarából. Az apai nevelés hiányossága, konfliktuózus volta meghatározó jelentőségű a beteg egész magatartásában, viselkedésében és általában szocializáltságában.
Ugyancsak nem adekvát az anyakapcsolat, az anya inszufficienciája vagy domináns, a családon belüli nem nőies szerepe, az ödipális kötöttség megoldhatatlansága miatt.
A személyiségkárosító tényezők halmozódása és sajátos kombinálódása szintén jellemző.
A váratlan veszteségek rossz frusztrációtűrést, a szükségletek elhalasztásának képtelenségét okozzák.
A személyiségfejlődés zavarai, az életvezetésbeli kudarcok következtében súlyos önértékelési problémák jelentkeznek.
Mániás-depressziós, időnként paranoid mechanizmusokat alkalmaznak.
Destrukciós, önsorsrontó, önpusztító tendenciák érvényesülnek személyiségükben. Igen elterjedt az alkoholizmusnak és a kábítószer-függőségnek a „lassú, krónikus öngyilkosságként” való felfogása, mely szerint a mértéktelen, kontrollt vesztett pszichoaktív szerfogyasztás tulajdonképp az aktív öngyilkosságot elutasító személyek tudattalan önpusztítási késztetésének a megnyilvánulása lenne. Kétségtelen, hogy az alkoholisták és a kábítószerfüggők közt az átlagosnál háromszor gyakoribb az öngyilkosság.
nem is tudom, hogy valóban akartam-e érteni
2008.05.25. 11:38 kathleenkelly (törölt)
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://kathleenkelly.blog.hu/api/trackback/id/tr8486442
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.